A jó irodalom évszakhoz képest hűvösebb

Az Országos Könyvtári Napok zirci rendezvénysorozatának második vendége Harag Anita, Margó-díjas író volt.

Novellái jelentek meg többek között a Jelenkor, a Műút, a Tiszatáj online és a KULTer oldalain is. 2018-ban Móricz Zsigmond Irodalmi Ösztöndíjat és Petri György-díjat kapott. 2019-ben Horváth Péter Irodalmi ösztöndíjban részesült. Első novelláskötete 2019-ben jelent meg Évszakhoz képest hűvösebb címmel, mely elnyerte a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat. Legújabb kötete Valakire mindig gondolni kell címmel jelent meg 2023-ban.

Anita a zirci III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola 12. M és A osztályos tanulóinak tartott rendhagyó irodalomórát. A rendhagyó irodalomóra kortárs szerzővel már több éves hagyományra tekint vissza, melynek célja, hogy közelebb hozza a diákok számára az irodalmat. A szerző érettségi tétel a gimnáziumban, ezért kiemelten fontos, hogy a gimnazisták személyes élményeket szerezhessenek a kortárs irodalom tagjairól.

Anita sokat beszélt saját írással kapcsolatos élményeiről, elmondta, hogy milyen sokat számított, hogy édesanyja a „jó” könyveket adta a kezébe kamaszkorában. Kiemelte az Abigél és a Malevil című köteteket, melyek hatására kialakult benne a vágy, hogy hasonlóan jó élményt megtapasztalhasson a saját írásaival kapcsolatban. 14 évesen próbált nagyregényt írni olvásmányélményei után, de a várt eredmény elmaradt. Az első kudarcélmény viszont nem akadályozta meg abban, hogy kitartson az álma mellett. Végül a novella műfajában találta meg magát. Anita szerint bátorságot ad, mert sokkal könnyebben újrakezdhető és átírható, mint egy nagyregény. Novelláiban a minimalizmusra, szikár nyelvezetre törekszik, nincs helye felesleges mondatoknak, kitérőknek. Nagyon szereti a műfaj szigorú szabályait, mely mégis lehetőséget nyújt arra, hogy bármit kipróbálhasson benne.

Kiemelte a kreatív írással foglalkozó szemináriumokat, táborokat, műhelyeket, melyeken ő is részt vett. Bíztatta a diákokat, hogy keressenek olyan közösségeket, ahol meg lehet mutatni a saját szövegeiket. Felhívta a figyelmet, hogy nem szabad abbahagyni az írást, mert azt hiszik, hogy rossz szöveg kerül ki a kezük alól. Attól fejlődnek, ha gyakorolják az írás folyamatát, melyet a naplóíráshoz hasonlított, elmondása szerint sokat segít, ha úgy írunk, mintha magunknak írnánk. Minden szöveg tükör, magunkat látjuk benne. Ezért olyan izgalmasak ezek a közösségek, minden olvasó számára más kaput nyit meg ugyanaz a szöveg.

Kedvenc prózájáról kérdezték a szerzőt, aki Szvoren Edina, Bencsik Orsolya, Tóth Krisztina és Lucia Berlin műveit emelte ki.

Végül a diákok az alkotás folyamatáról érdeklődtek Anitától, aki elmondta, hogy 3-4 évig írta első kötetét, mire megjelent. Írás közben vakfolt, félre kell tenni és újra elővenni, akkor látjuk friss szemmel. Nagyon érdekes folyamat, mire olvasóként viszonyult saját művéhez, nem pedig alkotóként. Kiemelte, hogy az első mondat indítja be az alkotói folyamatot. Elég erősnek kell lennie, hogy húzza magával a többit.

Az írás-olvasás folyamatos önmunka. Magammal együtt a többi embert is vizsgálom, saját félelmeinkre, tapasztalatainkra ismerünk a szövegekben, hangzott el a szerzőtől.

 

Jámbor Adrienn

Nyitvatartás

Hétfő:
ZÁRVA
Kedd:
10-18
Szerda:
10-18
Csütörtök:
10-18
Péntek:
10-18
Szombat:
9-13